CEL IGRZYSK

 1. Przegląd i ocena pracy sportowo-wychowawczej oraz organizacyjnej stowarzyszeń lokalnych SALOS.
 2. Sprawdzenie poziomu sportowego oraz wyłonienie zwycięzców w poszczególnych dyscyplinach i kategoriach wiekowych.
 3. Popularyzacja salezjańskiego sportu wychowawczego wśród dzieci i młodzieży.
 4. Kontynuacja procesu wychowania do sportowego, zdrowego stylu życia, bez nałogów i patologii społecznych, takich jak: nikotynizm, alkoholizm, narkomania, przemoc i brutalizacja życia społecznego.
 5. Kontynuowanie, według systemu prewencyjnego ks. Bosko, procesu edukacji fizycznej, zdrowotnej, intelektualnej, kulturowej, duchowej, moralnej i religijnej.
 6. Spotkanie i świętowanie wspólnoty młodych w salezjańskim klimacie radości, przyjaźni, dobra, prawdy, odpowiedzialności, solidarności i miłości.

Uwaga: OIMS nie są eliminacją do światowych igrzysk młodzieży salezjańskiej.

Program

Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej (OIMS) współtworzą trzy następujące bloki programowe:

 • sportowy,
 • kulturalny,
 • religijny.

2. Rozgrywki sportowe są prowadzone wśród dziewcząt i chłopców w następujących kategoriach wiekowych:

 • kat. „A”,
 • kat. „B”.
 • kat.”C” – tylko w wybranych dyscyplinach sportu ustalonych przez Zarząd SALOS RP.
  1. Rozgrywki sportowe są prowadzone w następujących dyscyplinach sportowych:

  • koszykówka dziewcząt i chłopców kat. „A” i „B”,

  • siatkówka dziewcząt i chłopców kat. „A” , „B” i „ C”- zespoły czteroosobowe – zasady str. 25.

  • piłka nożna 11-osobowa chłopców kat. „A” i „B”

  • piłka nożna 6-osobowa chłopców kat. „A”, „B” i „C” (decyzję podejmuje organizator igrzysk w uzgodnieniu z Prezydium Zarządu SALOS RP).

  • piłka nożna 6 – osobowa dziewcząt kat. „A” i „B”.

  • tenis stołowy (gra pojedyncza i podwójna) dziewcząt i chłopców kat. „A” , „B”. i „ C”

  1. Blok kulturalny współtworzą uroczystości otwarcia i zakończenia OIMS, pogodne wieczory, poznanie historii miasta i tradycji regionu, występy zespołów młodzieżowych itp.

  2. Blok religijny współtworzą uroczysta Msza św., skupienia i modlitwy w grupach, nawiedzenia sanktuariów miasta, regionu, słówka na dobranoc.

 1. ZASADY ORGANIZACJI

  1. W grach zespołowych we wszystkich kategoriach wiekowych podział na grupy eliminacyjne zostanie dokonany podczas losowania przeprowadzonego przez sędziego głównego OIMS w obecności prezesa stowarzyszenia lokalnego (organizatora) i inspektorialnego SALOS na miesiąc przed terminem Igrzysk.

  2. Igrzyska w grach zespołowych rozgrywane są według następującego systemu.

   1. W rozgrywkach uczestniczy 6 zespołów:

2 grupy (A i B), (3+3), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”. Finały: o 5 miejsce grają drużyny (A3–B3), które zajęły trzecie miejsca w grupach; o 3 miejsce grają drużyny (A2–B2), które zajęły drugie miejsca w grupach; o I miejsce grają drużyny (A1–B1), które zajęły pierwsze miejsca w grupach. W sobotę rozgrywane są wszystkie spotkania grupowe oraz spotkanie o 5 miejsce. W niedzielę rozgrywane są w kolejności spotkanie o 3 miejsce, a następnie o 1 miejsce.

   1. W rozgrywkach uczestniczy 5 zespołów:

2 grupy (A i B), (3+2), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”. W grupie B rozgrywany jest mecz i rewanż. 6 miejsce zajmuje zespół, który w grupie pierwszej zajął trzecie miejsce (A3). Finały: o 3 miejsce grają drużyny (A2–B2), które zajęły drugie miejsca w grupach; o 1 miejsce grają drużyny (A1–B1), które zajęły pierwsze miejsca w grupach. W sobotę rozgrywane są wszystkie spotkania grupowe. W niedzielę rozgrywane są w kolejności spotkanie o 3 miejsce, a następnie o 1 miejsce.

   1. W rozgrywkach uczestniczą 4 zespoły:

2 grupy (A i B), (2+2), po jednym spotkaniu w grupie. Następnie grają A1–B2 oraz A2–B1. Finały: o 3 miejsce grają przegrani, natomiast o 1 miejsce wygrani. W sobotę rozgrywane są spotkania w grupach oraz spotkania: A1–B2 i A2–B1. W niedzielę rozgrywane są w kolejności spotkanie o 3 miejsce, a następnie o 1 miejsce.

  1. Igrzyska w tenisie stołowym rozgrywane są według następującego systemu.

   1. W rozgrywkach uczestniczy 16-18 zawodników (-czek, par). 4 grupy (A, B, C, D), (4+4+4+4) lub (4+4+4+5) lub (4+4+5+5), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Dalsze gry systemem pucharowym według schematów A, B, C i D. Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą piąte miejsca w grupach C i D grają o 17 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą czwarte miejsca w grupach grają o miejsca 13-16 (schemat D). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą trzecie miejsca grają o miejsca 9-12 (schemat C). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą w grupach miejsca pierwsze i drugie grają o miejsca 1-8 (schemat A). Zawodnicy (-czki, pary), którzy przegrali spotkania w pierwszej rundzie dalej grają o miejsca 5-8 (schemat B). W niedzielę rozgrywają spotkania zawodnicy (czki, pary), którzy zakwalifikowali się do czwórki. Pozostałe gry w sobotę.

   2. W rozgrywkach uczestniczy 12-15 zawodników (-czek, par). 4 grupy (A, B, C, D), (3+3+3+3) lub (3+3+3+4) lub (3+3+4+4) lub (3+4+4+4), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą czwarte miejsca w grupach grają o 13 miejsce systemem „każdy z każdym”. Dalsze gry systemem pucharowym według schematów A, B i C. Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą trzecie miejsca grają o miejsca 9-12 (schemat C). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą w grupach miejsca pierwsze i drugie grają o miejsca 1-8 (schemat A). Zawodnicy (-czki, pary), którzy przegrali spotkania w pierwszej rundzie dalej grają o miejsca 5-8 (schemat B). W niedzielę rozgrywają spotkania zawodnicy (-czki, pary), którzy zakwalifikowali się do czwórki. Pozostałe gry w sobotę.

   3. W rozgrywkach uczestniczy 11 zawodników (-czek, par). 3 grupy (A, B, C), (3+4+4), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą czwarte miejsca w grupach B i C oraz trzecie miejsce w grupie A tworzą grupę i grają o 9 miejsce systemem „każdy z każdym”. Dalsze gry systemem pucharowym według schematów A i B. Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajmą w grupach miejsca pierwsze i drugie oraz trzecie w grupach B i C grają o miejsca 1-8 (schemat A). Zawodnicy (-czki, pary), którzy przegrali spotkania w pierwszej rundzie, dalej grają o miejsca 5-8 (schemat B). W niedzielę rozgrywają spotkania zawodnicy (-czki, pary), którzy zakwalifikowali się do czwórki. Pozostałe gry w sobotę.

   4. W rozgrywkach uczestniczy 10 zawodników (-czek, par). 2 grupy (A i B), (5+5), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy zajęli w grupach miejsca piąte grają o 9 miejsce (A5 – B5). Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca trzecie i czwarte grają o miejsca 5-8 według schematu: A3–B4 i A4–B3. Przegrani grają o 7 miejsce, a zwycięzcy o 5 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca pierwsze i drugie grają według schematu: A1–B2 i A2–B1. Przegrani grają o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy o 1 miejsce. W niedzielę rozgrywane są spotkania o 3 i o 1 miejsce. Pozostałe gry w sobotę.

   5. W rozgrywkach uczestniczy 9 zawodników (-czek, par). 2 grupy (A i B), (4+5), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnik (-czka, para), który zajął w grupie B miejsce piąte, zajmuje 9 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca trzecie i czwarte grają o miejsca 5-8 według schematu: A3–B4 i A4–B3. Przegrani grają o 7 miejsce, a zwycięzcy o 5 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca pierwsze i drugie grają według schematu: A1–B2 i A2–B1. Przegrani grają o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy o 1 miejsce. W niedzielę rozgrywane są spotkania o 3 i o 1 miejsce. Pozostałe gry w sobotę.

   6. W rozgrywkach uczestniczy 8 zawodników (-czek, par). 2 grupy (A i B), (4+4), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca trzecie i czwarte grają o miejsca 5-8 według schematu: A3–B4 i A4–B3. Przegrani grają o 7 miejsce, a zwycięzcy o 5 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca pierwsze i drugie grają według schematu: A1–B2 i A2–B1. Przegrani grają o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy 1 miejsce. W niedzielę rozgrywane są spotkania o 3 i o 1 miejsce. Pozostałe gry w sobotę.

   7. W rozgrywkach uczestniczy 7 zawodników (-czek, par). 2 grupy (A i B), (3+4), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca trzecie i czwarte tworzą grupę i grają o 5 miejsce systemem „każdy z każdym”. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca pierwsze i drugie grają według schematu: A1–B2 i A2–B1. Przegrani grają o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy o 1 miejsce. W niedzielę rozgrywane są spotkania o 3 i o 1 miejsce. Pozostałe gry w sobotę.

   8. W rozgrywkach uczestniczy 6 zawodników (-czek, par). 2 grupy (A i B), (3+3), eliminacje w grupach systemem „każdy z każdym”, z grupy wychodzą dwaj pierwsi zawodnicy (-czki, pary). Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca trzecie grają o 5 miejsce. Zawodnicy (-czki, pary), którzy w grupach zajęli miejsca pierwsze i drugie grają według schematu: A1–B2 i A2–B1. Przegrani grają o 3 miejsce, natomiast zwycięzcy o 1 miejsce. W niedzielę rozgrywane są spotkania o 3 i o 1 miejsce. Pozostałe gry w sobotę.

   9. W rozgrywkach uczestniczy 3-5 zawodników (-czek, par). 1 grupa, system „każdy z każdym”. Kolejność ustala się na podstawie: ilości zwycięstw, wyniku pojedynku w bezpośrednim spotkaniu, ilości zdobytych setów, ilości straconych setów. Wszystkie spotkania rozgrywane są w sobotę.